Vitamin C 500mg x 70 tableti MaxMedica

Vitamin C 500mg x 70 tableti MaxMedica

190 ден.
Шифра на производ: 210328203235
Достапност: На залиха
Количина:

Примена и употреба

Витамин Ц таблетите помагаат:

  • За зајакнување на имунитетот
  • При астма и алергии
  • Кај срцеви болести
  • Кај дијабетес тип II
  • За одвикнување од болести од зависност

Препорачливо е да се конзумираат 1-2 таблети дневно, непосредно по оброк.

За што е наменет MaxMedica Витамин Ц?

Таблетите витамин Ц се користат при лекување и ублажување на разни болести, пред сѐ, разни инфекции, повреди и слично.

Витаминот Ц придонесува за формирање на колаген за нормална функција на крвните садови, коските и ‘рскавицата, како и за нормална функција на непцата, кожата и забите. Учествува во метаболизмот на производството на енергија, функционирањето на нервниот систем, нормалната психолошка функција и функцијата на имунолошкиот систем, како и заштитата на клетките од оксидативен стрес. Витаминот Ц исто така помага во намалување на заморот и исцрпеноста, ја обновува намалената форма на витамин Е и ја зголемува апсорпцијата на железото.

Човечкото тело не синтетизира витамин Ц како што можат некои животни. Од друга страна, здравјето на луѓето во голема мера зависи токму од корисните својства на витамините, особено на витаминот Ц.

Витаминот Ц спаѓа во групата витамини растворливи во вода. Се апсорбира во слузницата на усната шуплина и во горниот дел на тенкото црево. Во овој процес помагаат калциумот, магнезиумот, како и сите витамини и минерали, а неговите придобивки се намалуваат со стрес, висока температура, тутун, алкохол, антибиотици, аспирин и орални контрацептиви. Многу е важно да се искористи широкоит спектар на неговата примена, и токму затоа блистерот од 10 таблети витамин Ц од MaxMedica е производ што ви дава максимална дневна доза на витамин Ц.

Витаминот Ц може да биде важен во третманот на астма, како и во спречување на развој на кардиоваскуларни заболувања. Го забрзува заздравување на раните и ве штити од разни загадувачи (вклучувајќи го и чадот од цигарите).

Овој витамин, исто така, игра важна улога во третманот на дијабет. Неговата улога не се рефлектира во директната превенција или ублажување на болеста, туку во третманот на придружните негативни појави, кои се јавуваат како резултат на дијабетот. Дел од нив се заболувањата на непцата, бавно заздравување на раните, брзо стареење на кожата.

Најважното својство на витаминот Ц е неговата антиоксидативна активност. Исто така, може да има антиатерогено, антиканцерогено, антивирусно, имуномодулаторно, офлатопротективно и заштитно дејство врз респираторниот тракт, дејство на антихипертензиви, антихистаминици. Може да помогне во детоксикација на некои тешки метали како олово и други токсични материи. Витаминот Ц учествува во синтезата на колаген и други компоненти на сврзното ткиво, ја подобрува ресорпцијата на железо одржувајќи го во редуцирана состојба, учествува во биосинтезата на кортикостероиди и алдостерони, конверзијата на холестерол, а според некои податоци може да го инхибира растот на бактеријата Хеликобактер пилори и да помогне во превенција на катаракта.

Пакување: 70 таблети

 

Кои се изворите на витамин Ц во природата?

Најбогатите извори на витамин Ц во природата се овошјето и зеленчукот. Тоа се шипинка, цитрусни овошја (портокал, лимон, мандарина, грејпфрут), киви, јагода, вишна, црна рибизла, манго, ананас, папаја, листест зеленчук, зелка, компир, пиперка и зелен зеленчук (кадешто има најмногу хлорофил во надворешните лисја) и преку други растенија. Го има многу малку во млекото и животинските ткива, со тоа што црниот дроб е најбогат извор на витамин Ц од животинско потекло.

Затоа, додатокот на витамин Ц се препорачува за сите возрасти, во точно препорачани дози како додаток во исхраната, токму како што е прецизно определен во препаратот MaxMedica Витамин Ц.

Состав на производот:

Активна состојка

1 таблета содржи

 ПДД*

Vitamin C

500 mg

625%

ПДД* - Препорачана Дневна Доза

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Kaiser Pharm © 2022. UKION SHOPS