Kolagenezin x 60 kapuli MaxMedica

Kolagenezin x 60 kapuli MaxMedica

1.100 ден.
Шифра на производ: 210402114714
Достапност: На залиха
Количина:

За што се употребуваат Колагенезин капсулите?

 

Благодарение на нивниот состав, примената на Колагенезин капсулите придонесува за:

 • Формирање колаген неопходен за нормална функција на коските, ‘рскавиците, крвните садови, непцата, кожата и забите
 • Нормална функција на имунолошкиот и нервниот систем
 • Заштита на клетките од оксидативен стрес
 • Намалување на замор и исцрпеност
 • Правилна функција на имунолошкиот систем за време и по интензивно физичко вежбање

Наменет е за употреба кај возрасни, по 1 капсула 2 пати дневно, пред оброк.

 

За што е наменет MaxMedica Колагенезин?

Придонесува за формирање на колаген неопходен за нормална функција на коските, ‘рскавицата и кожата.

Производот Колагенезин содржи капсули создадени на база на колаген од риба, што е најсличен на човечкиот колаген. Главната разлика помеѓу рибиниот колаген и другите видови е неговата висока биолошка вредност, високата содржина на есенцијални аминокиселини и ниската содржина на хидроксипролин.

Во ситуации и периоди на прекумерен напор, повеќе сме склони кон повреди и состојби на исцрпеност и замор. Прво се рефлектира на нашето тело, пред сè на кожата, и овие состојби се придружени со намалување на имунитетот, болка, оптоварување на зглобовите и мускулите, како и зголемување на телесната тежина, стрес и проблеми со забите, ноктите, косата. Нездравата исхрана и ненавременото лекување имаат голема улога во тоа.

Пакување: 60 капсули

 

Што содржи Колагенезин?

 

Колагенот од риба има висока биолошка вредност и значителна содржина на есенцијални аминокиселини. Според одредени истражувања, се смета дека колагенот од риба и неговите хидролизати се корисни за дегенеративни заболувања на зглобовите и коските.

Метилсулфонилметан (МСМ) е органско соединение богато со сулфур, кое може да влијае на ублажување на болката, особено при артритис, обновување на мускулите и правилна функција на зглобовите и ‘рскавиците. Како извор на сулфур, МСМ овозможува синтеза на колаген и сврзно ткиво, ја зголемува количината на синовијална течност во зглобовите, помага во правилното градење и функционирање на ‘рскавицата, заштитувајќи ја од оштетување и се смета дека го намалува отокот, ја ублажува болката, вкочанетоста и ревматските проблеми.

Витаминот Ц учествува во синтезата на колаген и други компоненти на сврзното ткиво, ја подобрува ресорпцијата на железо, учествува во биосинтеза на кортикостероиди, конверзија на холестерол и според одредени податоци, може да го попречи растот на бактеријата хеликобактер пилори.

Босвелинските киселини, како основни состојки на екстрактот од смола од босвелија, имаат силно антиинфламаторно дејство и ја ублажуваат болката предизвикана од артритис. Босвелијата ја подобрува циркулацијата, што дополнително помага при воспаление и болка во зглобовите.

 

Зошто на спортистите им е потребен колаген?

Ако сте се повредиле додека се занимавате со разни спортски активности, професионално или рекреативно, Колагенезин може да ви помогне да ги подобрите вашите перформанси:

 • Ќе се движите полесно бидејќи болката предизвикана од спортски повреди ќе биде ублажена
 • Побрзо ќе се вратите на тренинг затоа што времето за закрепнување ќе биде пократко
 • Со заштита на вашите коски, зглобови и мускули ќе ја намалите можноста за нови повреди

 

Како колагенот придонесува за убавината?

Ако спаѓате во групата луѓе кои се грижат за својот изглед и сакаат да изгледаат негувано, ќе бидете воодушевени од позитивните ефекти на колагенот на вашата кожа, коса и нокти:

 • Вашата кожа може да биде цврста, мазна и повторно хидрирана
 • Ќе го забавите појавувањето на брчки и ќе ја намалите видливоста на дамките на лицето
 • Вашата коса ќе расте побрзо и ќе ја врати својата сила, сјај и издржливост
 • Ќе се ослободите од расцветаните краеви на косата
 • Кршењето и лупењето на ноктите ќе стане минато и вашите нокти ќе бидат поздрави
 • Целулитот повеќе нема да биде ваша грижа

 

Дали колагенот влијае на ревматизмот?

Ако страдате од ревматоиден артритис и остеоартритис, можете да го користите Колагенезин како додаток при терапијата за да ви помогне:

 • Да се ​​забави прогресијата на болеста
 • Полесно да се движите и да ја ублажите болката и отокот во зглобовите
 • Во подобрување на циркулацијата
 • Да се ​​намали внесот на ибупрофен и слични лекови кои можат да имаат штетно влијание врз вашето тело
 • Да ја заштитите ‘рскавицата, да ја поттикнете нејзината регенерација и обновување на мускулите

 

Колаген и дебелина?

Ако се борите со вишок тежина или се занимавате со специфични активности кои вклучуваат екстремен физички напор и долгорочно оптоварување на коските, мускулите и зглобовите, Колагенезин ви помага:

 • За да се спречи трошењето на коските, зглобовите и ‘рскавицата
 • Да се ​​зголеми ефикасноста во секојдневните работни активности
 • Да се ​​будите одморени и наспани, без чувствство на вкочанетост
 • За да го заштитите телото пред да се појават какви било симптоми

 

Состав:

Активни состојки

2 капсули содржат

ПДВ*

Колаген од риба

1000 mg

     -

Metilsulfonilmetan (MSM)

200 mg

     -

Сув екстракт од смола од босвелија (лат. Boswellia serrata) стандардизиран на 30% босвелинска киселина

100 mg

     -

Витамин Ц

100 mg

   125%

ПДВ* - Препорачан Дневен Внес

Состав

Kолаген од риба, капсула (желатин и боја: титан диоксид), метилсулфонилметан, Л-аскробинска киселина, сув екстракт од смола на босвелија (стандардизирана на 30% босвелинска киселина), средства против згрутчување: магнезиум стеарат и силициум-диоксид.

“Пред употреба внимателно да се прочита упатството! За индикациите, ризикот од употребата и несаканите дејства  консултирајте се со Вашиот лекар или фармацевт”

 

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Kaiser Pharm © 2022. UKION SHOPS