Astamax x 60 kaspuli MaxMedica

Astamax x 60 kaspuli MaxMedica

1.480 ден.
Шифра на производ: 210328213016
Достапност: На залиха
Количина:

За што е наменет производот AстаМакс?

Покрај соиното масло, АстаМакс содржи и астаксантин, најсилниот и најчесто тестираниот природен антиоксиданс за нормално функционирање на организмот.

Астаксантинот има посилно дејство од другите антиоксиданти:

 • Делува 6000 пати појако од витамин Ц
 • 550 пати повеќе од катехинот во зелениот чај
 • 550 пати посилно дејство од витамин Е
 • 75 пати посилно дејство од алфа липоинската киселина
 • 40 пати посилно дејство од бета каротенот

Го регулира холестеролот, ја негува кожата, видот, зглобовите и мускулите, помага за зачувување на менталниот капацитет.

Антиоксидативно, кардио, невропротективно,антиинфламаторно, имуностимулативно дејство, како и ефект против стареење, со зголемена плодност кај мажите и липидниот профил што ни укажува на широкиот спектар на примена на АстаМакс .

Како делува астаксантинот?

 • Го намалува оксидативниот стрес и воспалението , го подобрува липидниот профил и протокот на крв на ниво на капилари и на тој начин го намалува крвниот притисок кај луѓето со хипертензија.
 • Како антиоксидантен антиинфламатор-астаксантинот ги штити мускулите, го намалува заморот и ја зголемува издржливоста.
 • Придонесува за здрав и убав изглед на кожата, со што се зголемува нејзината хидратација, еластичност и се ублажува видливоста на брчките. Исто така се користи за заштита на кожата од сонцето, со цел да се спречи нејзиното оштетување од УВ зрачење.

1) Астаксантин и кардиоваскуларното здравје

(Оксидативниот стрес е еден од факторите што придонесува за развој на кардиоваскуларни болести предизвикан од атеросклероза. Согледувањето на врската помеѓу оксидативниот стрес и кардиоваскуларните болести доведе до широко распространета употреба на антиоксиданти во превенција и третман на срцеви заболувања.)

Употребата на антиоксиданти како витамин Ц, Е и бета-каротен како превентивни терапии за кардиоваскуларни заболувања дава мешани резултати. Од друга страна, астаксантинот кој е моќен антиоксиданс со антиинфламаторно дејство, покажува неколку позитивни резултати. Затоа, научниците веруваат дека токму астаксантинот ќе има значајна улога во заштитата од атеросклеротични кардиоваскуларни заболувања.

2) Астаксантин за убава и здрава кожа

Голем број студии покажаа дека астаксантинот го зголемува општото здравје на кожата бидејќи ја зголемува хидратацијата, еластичноста на кожата и ги намалува брчките. Во плацебо-контролирана, двојно-слепа студија, Јамашита и ет ал. (2006) испитувани се ефектите на астаксантинот врз кожата. На 49 жени им бил даден додаток од 4 мг природен астаксантин дневно за период од 6 месеци, а промените на кожата биле следени со плацебо групата. Резултатите покажале значителни подобрувања во хидратацијата и еластичноста на кожата кај  групата која конзумирала суплементи.

3) Астаксантинот ја подобрува издржливоста на мускулите

Клинички студии покажале дека астаксантинот ја зајакнува мускулната сила и издржливост. Во студија од 2011 година, Еарнест и ет ал. ја испитувале ефикасноста на астаксанитот во подобрувањето на мускулната активност. Четиринаесет професионални велосипедисти направиле тест за максимално оптоварување возејќи 20 километри, по два часа возење до истоштеност. Овој тест бил направен 28 дена пред и по периодот на конзумирање 4 mg астаксантин дневно или плацебо. Тест групата која примала астаксантин возела 121 секунда побрзо по периодот на примање на суплементи (астаксантин).

Покрај тоа, се покажа дека астаксантинот ја зголемува издржливоста на мускулите, го подобрува метаболизмот на липидите и со тоа ја зголемува аеробната издржливост. Студија од 2007 г. од Аои и ет ал. покажа дека со астаксантинот метаболизмот на липидите е подобрен во мускулите и ги штити митондријалните протеини, кои се одговорни за регулирање на масните киселини.

4) Здравје на астаксантинот и нервниот систем

Рандомизирана двојно слепа студија, контролирана со плацебо студија, покажува дека тримесечно дополнување со природен астаксантин (12 мг на ден) ја подобрува меморијата, менталната јасност и мултитаскинг кај постарите лица кои се жалат на проблеми со заборавеност поради стареењето. Клиничките студии исто така индицираат дека астаксантинот се бори против васкуларната деменција со намалување на оксидативните несакани ефекти во црвените крвни зрнца – примарен фактор во спречување на васкуларна деменција.

Што е астаксантин?

Астаксантинот спаѓа во групата каротеноиди,  тоа е црвеникаво-портокалов пигмент кој се формира со синтеза во микро алги, а најбогат извор се зелените алги Haematoccocus pluivialis.

Предноста на астаксантинот во однос на другите антиоксиданти е неговата растворливост во липидите, што му овозможува да делува на ниво на липидниот слој на клеточната мембрана, а со тоа да ги заштити клетките и однадвор и одвнатре. Кај микроалгите, астаксантинот има заштитна улога против токсичните ефекти на кислородот и УВ зрачењето. Кај луѓето, има заштитен ефект од некои болести, како што се катаракта, дегенерација на макулата на окото, дијабетична бубрежна болест, итн.

Покрај антиоксидативното дејство, тој има и потенцијален ефект во спречување на развој на кардиоваскуларни заболувања, заштита на крвните садови, срцето, очите и бубрезите. Астаксантинот придонесува за одржување на нормалните функции на бројни ткива и органи. Одредени студии покажуваат дека може да го продолжи времето на физичка издржливост и да има позитивен ефект врз машката стерилност.

Примена и употреба

АстаМакс меките желатински капсули делуваат антиоксидативно и допринесуваат за одржување на нормална функција на голем број ткива и органи. Се препорачува нивна употреба со цел:

 • Одржување на нормален крвен притисок и нормално ниво на холестеролот во крвта
 • Зачувување на менталните перформанси
 • Подобра функција на зглобовите
 • Нега и заштита на кожата
 • Зачувување на видот
 • Зголемена издржливост
 • Позитивни ефекти во терапијата за стерилност кај мажите

Употреба: 1 мека капсула дневно со оброк кој содржи масти. (Може и со маслиново масло)

Нутритивни вредности

Активни состојки

1 капсула содржи

ПДД*

Соино масло (Glycine max)

296 mg

-

Астаксантин (Астаксантинско масло, 5% астаксантин)

4 mg

-

 

   

Состав

Астаксантиново масло, соино масло, желатин.

“Пред употреба внимателно да се прочита упатството! За индикациите, ризикот од употребата и несаканите дејства  консултирајте се со Вашиот лекар или фармацевт”

 

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Kaiser Pharm © 2022. UKION SHOPS