Imuno Complex Max x 20 kesicki MaxMedica

Imuno Complex Max x 20 kesicki MaxMedica

370 ден.
Шифра на производ: 210328222155
Достапност: На залиха
Количина:

За што е наменет MaxMedica Имуно Комплекс Макс?

Имуно Комплекс Макс е додаток во исхраната кој содржи витамин Ц, цинк, бакар, селен и бета-глукан (β-глукан). Витаминот Ц и микроелементите цинк, бакар и селен се неопходни за човечкото тело и мора да се земаат со храна или преку додатоци на исхрана, бидејќи не се создаваат во човечкото тело. Бета-глуканот е ферментирано диетално влакно, а соодветното внесување на ферментирани диетални влакна е важно за физиолошката функција на имунолошкиот систем.

Сите овие состојки на Имуно Комплекс Макс дејствуваат синергистички во одржувањето на физиолошката антиоксидантна одбрана на организмот и физиолошката функција на имунолошкиот систем.

Пакување: 20 ќесички

Како дејствува Имуно Комплекс Макс?

Имуно Комплекс Макс придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и ги штити клетките од оксидативен стрес. Витаминот Ц и бакарот придонесуваат за нормален метаболизам на енергијата. Витаминот Ц има улога и во создавањето колаген за нормална функција на ‘рскавиците, кожата, коските, забите, непцата и крвните садови и придонесува за намалување на заморот и исцрпеноста. Бакарот придонесува за нормална функција на нервниот систем и нормален транспорт на железо во телото. Селенот придонесува за нормална сперматогенеза. Цинкот придонесува за нормална плодност и репродукција, нормален киселинско-базен метаболизам и нормален метаболизам на јаглехидрати и макронутриенти.

 

Примена и употреба

Се преопрачува примена на Имуно Комплекс Макс при:

  • хроничен замор
  • исхрана заснована на високо обработена храна (исхрана со недостаток на витамин Ц, цинк, бакар, селен и диетални влакна)
  • долготрајна изложеност на загадувачи во животната или во работната средина
  • акутни инфекции на респираторниот тракт
  • долготраен престој во простории со неколку лица во текот на сезоната на акутни респираторни инфекции
  • акутни инфекции на други телесни локализации
  • хронични инфекции

Се употребува 1 ќесичка дневно, наутро на празен стомак половина час пред појадок или навечер пред спиење. Содржината на ќесичката се раствора во половина чаша вода и се пие веднаш. Производот е наменет за возрасни лица.

 

Нутритивни вредности и состав

Активни состојки

1 кесичка

NRV*

Сув екстракт од плод од ацерола (Malpighia glabra) стандардизиран на  25% витамин Ц

·       од тоа витамин C

1200 mg

 

300 mg

375%

Сув екстракт од буковка (Pleurotus ostreatus) стандардизиран на 35% бета глукан

·       од тоа бета глукан

300 mg

 

105 mg

-

Цинк (во облик на cink-glukonat)

10 mg

100%

Бакар (во облик на bakar(II)-glukonata)

1 mg

100%

Селен (во облик на L-selenometionina)

55 µg

100%

NRV*- Нутритивна Референтна Вредност

“Пред употреба внимателно да се прочита упатството! За индикациите, ризикот од употребата и несаканите дејства  консултирајте се со Вашиот лекар или фармацевт”

 

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Kaiser Pharm © 2022. UKION SHOPS